Burgjet italiane janë mbipopulluar, autoritetet: Do të riatdhesojmë të burgosurit rumunë dhe shqiptarë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.03.2023, 19:37

Për të shmangur kolapsin dhe krizën e shkaktuar prej mbipopullimit në burgje, Italia pritet të marrë masa drastike.

Nënsekretari i Ministrisë italiane të Drejtësisë Andrea Delmastro thotë se mbipopullimi në burgje mund të zgjidhet në dy mënyra. E para ka të bëjë me personat e burgosur për shkak të varësisë nga droga. Ndërsa masa e dytë parashikon riatdhesimin në vendin e origjinës të të gjithë të burgosurve shqiptarë dhe rumunë.

Ai tha se falë traktateve dypalëshe tashmë është e mundur të aplikohet riatdhesimi me Rumaninë dhe Shqipërinë.

Ne do të nxjerrim një qarkore që të gjithë të burgosurit shqiptarë dhe rumunë të transferohen në burgjet e vendeve të origjinës pa pëlqim paraprak. Në këtë drejtim, ne po punojmë edhe me vende të tjera, gjithmonë me synimin për të siguruar mundësinë e transferimit të të burgosurit pa pëlqimin paraprak.

Më tej, Delmastro, duke iu referuar pranisë së 15 mijë të burgosurve të huaj në burgjet italiane që kushtojnë 137 euro në ditë, ka mbajtur një qëndrim shumë të qartë:

Në çdo rast, ata kanë thyer paktin e shtetësisë dhe nuk duhet të rëndojnë më në xhepat e tatimpaguesit italianë.

Duke u ndalur te të dënuarit për shkak të varësisë së drogës, Nënsekretari tha se zgjidhja e çështjes së mbipopullimit mund të konsistojë edhe në zhvendosjen e të burgosurve të varur nga droga në ambiente private të dedikuara për ta.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit