Eksperimenti tregon planetin që mund t’i japë fund jetës në Tokë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 12.03.2023, 08:00

Sipas një studimi të UC Riverside, nëse do të kishte pasur një planet midis Marsit dhe Jupiterit, ai do të ishte në gjendje ta shtyjë Tokën nga sistemi diellor dhe të zhdukë jetën në këtë planet. Stephen Kane, shkencëtarë shpjegoi se eksperimenti kishte për qëllim të adresonte dy boshllëqe të dukshme në shkencën planetare.

Studimi ka implikime për aftësinë e planetëve në sisteme të tjera diellore për të pritur jetë. Planeti më i madh tokësor është Toka, dhe gjigandi më i vogël i gazit është Neptuni, i cili është katër herë më i gjerë dhe 17 herë më masiv se Toka, teksa nuk ka asgjë në mes.

“Në sisteme të tjera yjore ka shumë planetë me masa në atë hendek. Ne i quajmë super-Tokë. Shkencëtarët e planetëve shpesh dëshirojnë të kishte diçka midis këtyre dy planeteve. Duket si pasuri e paluajtshme e humbur,” tha Kane.

Rezultatet, të publikuara në Planetary Science Journal, ishin kryesisht katastrofike për sistemin diellor.

Jupiteri është shumë më i madh se të gjithë planetët e tjerë së bashku, masa e saj është 318 herë më e madhe se ajo e Tokës, kështu që ndikimi i saj gravitacional është i thellë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit