Përplasja fatale e trenave në Greqi/ Paketë e madhe ndihme për familjet e viktimave dhe të plagosurve

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 11.03.2023, 16:59

Më 28 shkurt, pak para mesnatës, në Greqi u regjistrua një aksident tragjik hekurudhor. Dy trena u përplasën me njëri-tjetrin duke shkaktuar një aksident fatal.

Treni me 341 pasagjerë dhe një ekuipazh prej 13 anëtarësh, u përplas kokë më kokë me një tren mallrash që udhëtonte në drejtim të kundërt.

Ngjarja solli 57 të vdekur mes tyre edhe shtetas me origjinë nga Shqipëria.

Ndërkohë pas ngjarjes tragjike, qeveria greke njoftoi të premten një paketë ndihme për familjarët e viktimave, të plagosurve dhe pasagjerëve të cilët udhëtonin në trenin që u përfshi në aksident.

Familjeve të viktimave do t’u sigurohet një pension mujor prej 1655 Euro, ndërsa borxhet ndaj bankave do fshihen.

Një pjesëtari të familjes së viktimave i jepet e drejta e emërimit në sektorin publik, teksa parashikon për të afërmit e viktimave ndihmë juridike falas, nëse ata e dëshirojnë.

Për të plagosurit, do të mbulohen shpenzimet e shtrimit dhe rehabilitimit në të gjitha strukturat e sektorit publik dhe privat, si dhe shpenzimet e shkuarjes në strukturat rehabilituese jashtë vendit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit