500 emigrantë rrezikojnë jetën në Mesdhe, anija e tyre fut ujë në mes të detit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.03.2023, 14:48

Pesëqind njerëz, mes tyre shumë gra dhe fëmijë, janë në rrezik pasi anija e peshkimit me të cilën po lundrojnë nëpër Mesdhe po fut ujë.

LaRepubblica raporton se anija e nisur nga Libia që ndodhet tani në zonën italiane të Sarit po merr ujë. Alarmi për një emergjencë të re dhe për një numër kaq të madh personash është ngritur nga "Alarm Phone" shërbimi telefonik që merr kërkesa për shpëtim në det.

Dikush në bord ka kontakuar me numrin dhe ka dhënë alarmin për rrezikun që iu kanoset dhe ka kërkuar ndihmë të menjëhershme.

Sipas gazetarit italian të Radio Radicale, Sergio Scandura, i cili monitoron ndërhyrjet në Mesdhe, tha se mund të ketë tre anije që po mbërrijnë në brigjet italiane me mbi 1 mijë persona. Anija u dallua fillimisht nga një helikopter i Frontex dhe dyshohet se ishte nisur drejt Sirakuzës, bregut lindor të Siçilisë. Frontex ka lëshuar alarmin për shpëtimin e emigrantëve për të shmangur tragjedinë e radhës.

Aftësitë e Italisë në shpëtimin e emigrantëve në det u vunë nën dyshim pas mbytjes së anijes së 26 shkurtit pranë rajonit të Kalabrisë në jug të vendit, ku humbën jetën të paktën 72 emigrantë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit