Vajza humb kontaktet me prindërit që shkuan tek e bija në Amerikë: U nisën për Shqipëri, por humbën avionin në Angli

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 09.03.2023, 20:43

Një qytetare ka denoncuar në redaksi humbjen e kontakteve me të afërmit e tyre, konkretisht nënën dhe babain. Në mesazh, vajza shkruan se prindërit kishin shkuar tek vajza tjetër që jeton në Amerikë. Nga atje, Agron dhe Lumturie Ruçi janë nisur dje për t'u kthyer në Shqipëri. Sipas vajzës që denoncon humbjen e kontakteve me prindërit, avioni nga Amerika do të ndalonte në aeroportin e Londrës "London Heathrow" por këtu avioni i ka ikur dhe ato kane ngelur në Angli. E shqetësuar për fatin e prindërve të saj, vajza për JOQ, kërkon që kushdo që i ka parë personat në foto, Agron dhe Lumturie Ruçin, të ndihmojë që vajza të lidhet me prindërit.

Mesazhi në redaksi:

Mirembrema JOQ ! Po ju shkruaj sepse kam nje hall shume te madh dhe nuk di ku te kerkoj ndihme . Prinderit e mi ,ishin disa muaj te motra ime, e cila jeton ne Amerike . Dje jane nisur per tu kthyer ne Shqiperi . Aeroplani nga Amerika do te ndalonte ne aeroportin e Londres " London Heathrow " por aeroplani i ka ikur dhe ato kane ngelur atje , apo nuk e di cfare mund ti kete ndodhur . Nuk kam asnje numer kontakti qe te komunikoj me to . Motra qe eshte emigrante ne Amerike, nuk i lejohet te udhetoje qe te shkoje per ti kerkuar . Nuk e di ku mund te jene ? Ju lutem nese mundeni te me ndihmoje dikush, sepse ato jane edhe te semure Quhen Agron dhe Lumturie Ruçi .

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit