“Më vjen turp që jam gjallë”, revoltohet 19-vjeçarja që shpëtoi në Greqi: Të gjithë jemi vrasës nëse s’ka ndryshime

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.03.2023, 15:07

Pas aksidentit tragjik ku dy trena u përplasën në Greqi, një prej të mbijetuarve ka rrëfyer detaje të reja rreth ngjarjes.

19-vjeçarja Vasiliki, studentja e Fizioterapisë, po udhëtonte me të dashurin e saj në tren kur ndodhi përplasja. Ajo është tepër e indinjuar me atë që ka ndodhur dhe i vjen turp që ka mbijetuar.

Më vjen turp që jam gjallë” dhe Më vjen keq që mbijetova.

Vasiliki ndodhej në vagonin e mensës në momentin e përplasjes dhe u shpëtua kur ajo dhe i dashuri i saj gjetën një vrimë në tokë dhe zbritën prej saj.

Po ngjiteshim nga Teba në Selanik. Ishim në mensë kur pati një shpërthim dhe një zhurmë. Një vagon ra mbi ne, çarçafët na ranë të gjitha, ne dolëm nga një vrimë në tokë. Çfarë mund të them për fëmijët që ishin brenda. Më vjen turp dhe kërkoj falje që mbijetova.

Vajza thotë se për sa kohë askush nuk merr përgjegjësinë për atë që ndodhi, të gjithë janë fajtorë dhe vrasës.

Më vjen turp që jetoj në këtë vend, askush nuk del dhe askush nuk flet. Të gjithë do të jemi vrasës nëse e gjithë kjo nuk ndryshon. Kam tetë ditë që nuk kam fjetur, si mund të flenë të tjerët? Fajin e kemi të gjithë, nga i pari tek i fundit dhe askush nuk del të thotë asgjë. Si do të kthehen këta njerëz, si do të shërohen këto familje?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit