Si tallen pronarët me punëtorët/ 14 punonjës pushohen në shkelje të kontratës nga puna, pronarët italianë nuk u japin rrogat

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 08.03.2023, 21:58

Një tjetër denoncim ka mbërritur pranë redaksisë së Joq Albania në lidhje me talljen që pronarët bëjnë me djersën e punëtorëve.

14 punonjës të një Call Centeri janë pushuar nga puna në shkelje të kontratës, sipas denoncimit të mbërritur nga vetë punonjësit.

Ata shprehen se kanë punuar nga data 15.09.2022 deri në datë 08.11.2022 kur janë pushuar nga puna 14 prej tyre.

Punonjësit e pushuar shprehen se nuk janë paguar për punën e kryer dhe se janë përballur me disa institucione në Shqipëri por që nuk u kanë “hapur dyert”.

Në vijim do të gjeni mesazhin e tyre:

Pershendetje JOQ! Këto 4 persona që shikoni ne foto janë themeluesit e shoqërisë Martelius Gruop Sh.P.K. të cilët janë regjistruar me datë 06.07.2022 në shtetin shqiptar duke krijuar një biznes Call Center. Prej datës 15.09.2022 fillojnë punën operativ me gati 20 operatorë deri në datën 08.11.2022 dhe në këtë datë shkarkojnë nga puna 12 operatorë dhe 2 teamleader dhe nuk i kanë paguar dhe jemi përballur në disa institucione ne Shqipëri që nuk na hapën derën për denoncim. Dhe po u shkruaj juve që shteti shqiptar të marri masa pas janë mbi 20 punojes qe kanë mbi një muaj për te marrë pagat e tyre dhe këto kane mbyllur zyrat dhe nuk kemi ku të drejtohemi tjetër. Kemi ber dhe denoncim ne polici dhe qe nga mbyllja askush nuk ka marr masa shpresoj qe ju te merrni masa dhe ta postoni. Me poshtë keni biseda ne italisht dhe ne shqip. Po ju dërgoj edhe kontratën e punës. Madje po te shikoni dhe bisedat, administratori me ka ofenduar nga njerzit e shtepis. Faleminderit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit