Vrasja e shqiptarit në lokal/ Pronari kishte “zhdukur” pamjet e kamerave, viktima i ulur në tavolinë me vrasësin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.03.2023, 17:58

Pak javë më parë, në Nea Joni, Greqi u vra një 39-vjeçar shqiptar. Hidrauliku shqiptar, Pëllumb Islami në fillim u tha se u vra aksidentalisht teksa shihte një ndeshje të Champions në një lokal.

Por hetuesit kanë zbuluar detaje të reja së fundmi. Autoritetet greke kanë arritur të zbulojnë se pamjet e kamerave të sigurisë janë fshehur nga pronari i lokalit, një shtetas sirian. Pas këtij zbulimi, ai akuzohet për dhënie ndihme ndaj autorëve të krimit dhe dëshmi të rreme.

Policia ka arritur të sigurojë pamjet e sigurisë dhe ka zbuluar se si ndodhi ngjarja e rëndë në lokal. Në bazë të pamjeve filmike, njëri prej autorëve ka qenë i ulur në të njëjtën tavolinë me viktimën, hidraulikun 39-vjeçar. Më pas, gjashtë persona të tjerë kanë mbërritur në lokal dhe aty ka nisur sherri.

Para të shtënave, ka patur një sherr me grushta dhe njëri ka përdorur edhe tytën e armës. Ndonëse nga materiali vizual nuk dihet se cila armë ka plagosur për vdekje 39-vjeçarin hidraulik, rezultoi se në sherr nuk ishin 7 persona siç u raportua fillimisht, por 8.

Autoritetet greke kanë identifikuar 2 persona të përfshirë në vrasje dhe 6 të tjerë për pjesëmarrje në krim. Deri tani nuk është arritur të arrestohet asnjë prej tyre. Mendohet se disa fshihen në Shqipëri e disa të tjerë në Greqi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit