Mevlutja u vra nga Dan Hutra, vëllai i saj kërkon ndihmë për mbesën jetime: Babai s’interesohet fare, më dhimbset!

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.03.2023, 16:11

Dan Hutra, një javë më parë vrau 3 gra dhe plagosi 3 të tjera në Paskuqan dhe Kodër-Kamëz. Viktima të masakrës së Hutrës mbetën edhe dy anëtare të familjes Hysa në Paskuqan, Mevlute Hysa, vajza e shtëpisë dhe Hasime Dafku nusja e re.

Hasime Dafku kishte pak muaj që ishe martuar dhe ishte në muajt e parë të shtatzënisë, ndërsa Mevlute Hysa kishte pak kohë që ishte bërë mama. 30-vjeçarja 4 muaj më parë kishte sjellë në jetë një vajzë e cila tani është jetime.

Erjon Hysa, vëllai i Mevlutes i është drejtuar redaksisë sonë për të bërë një apel. Ai thotë se mbesa e tij 4 muajshe tani është jetime pasi mamaja iu vra në mënyrë të pafajshme, ndërsa i ati ka probleme të shëndetit mendor dhe nuk interesohet për të. Hysa thotë se motra e tij para se të ndodhte ngjarja e rëndë ka jetuar te prindërit në Paskuqan. Por tani që ajo humbi jetën askush nuk mund të kujdeset për foshnjen 4 muajshe, pasi nëna dhe motra janë ende në spital.

Për këtë arsye ai kërkon ndihmë nga shqiptarët për ta ndihmuar sado pak mbesën e tij.

Hysa dëshiron të qartësojë opinionin publik rreth njohjes së motrës së tij Elena(Alketa) me Dan Hutrën. Ai thotë se motra nuk është njohur me të një klub, ashtu siç u raportua në media, por me shkuesi. Sipas Hysës, motra dhe Hutra janë njohur sipas zakoneve dhe kafen e kanë pirë në një lokal.

Më poshtë gjeni të dhënat e bankës që këdo që ka dëshirë të ndihmojë foshnjen 4 muajshe, pa nënë dhe pothuajse edhe pa baba.

Apeli i Erjon Hysës:

Pershendetje jam pjestar i familjes hysa Pikerisht me i prekuri ne kete ngjarje se humba nusen shtatezane dhe motren dhe nena dhe motra ne spital. Desha me bo nje apel per femijen e motres Mevlutes. Nese mundeni. Vajza e ka babain po ai se njeh eshte i semure mendor, Ai nuk eshte interesu fare. Para se te vritej Mevlutja jetonte te ne, prinderit. Vajza esht 4 muajsh me dhimbset ne jete.

Dhe ju lutem se Nuk jan njohur ne clab Po ne nje kafe sipas adetit me shkusi Po baba im i thot club dhe kafes ju lutem mos i deformoni gjerat

Të dhënat e IBAN-it

ERION HYSA RAIFFEISEN BANK MONEDHA ALL IBAN: AL40 2021 3022 0000 0000 0190 8555

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit