Belgjika e zhgënjyer me lirimin e Safet Bajrit: I dënuar me 22 vite burg, por bëri vetëm 6

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.03.2023, 14:56

Pak ditë më parë në vendin tonë bëri bujë të madhe lajmi se Safet (Rustem) Bajri, i njohur si anëtar i bandës së Shkodrës është liruar nga burgu.

Lajmi për lirimin e tij ka kaluar kufijtë e Shqipërisë pasi ka mbërritur deri në Belgjikë. Mediat belge shprehen të zhgënjyera me vendimin e drejtësisë shqiptare për lirimin e parakohshëm të Bajrit, pasi e cilësojnë si gangsterin më të kërkuar të Belgjikës.

Në një artikull thuhet se njeriu që tronditi kryeqytetin e Belgjikës me krimet e tij ka bërë vetëm 6 vite burg ndërkohë që në vendin e tyre ai ka 3 dënime me plot 22 vite burg. Sipas tyre krimineli shqiptar u detyrua ta vuante dënim në Shqipëri, sepse Belgjika e kishte dëbuar shumë herë.

Më tej në artikull thuhet se Safet Bajri ose Safet Rustemi, ishte kreu i një klani mafioz që e drejtonte me tre vëllezër. Së bashku ata morën pushtetin në botën e krimit të Brukselit në vitin 2014. Ata zhvatën pronarët e kafeneve në distriktin Alhambra të Brukselit, në Schaarbeek, Koekelberg, Molenbeek, Anderlecht dhe Ganshoren. I detyruan vajzat e reja shqiptare në prostitucion dhe importuan kokainë.

Pjesë nga artikulli:

Dikur ai mori pushtetin në botën e krimit të Brukselit dhe ishte gangsteri më i kërkuar në vendin tonë. Kryekrimineli shqiptar Safet Bajri (38) u lirua së fundmi nga burgu shqiptar, ku vuante dënimin me 22 vite burg që ishte dënuar në Belgjikë. Ai u detyrua ta vuante atë dënim në Shqipëri, sepse vendi ynë e kishte dëbuar shumë herët. Pas gjashtë vjetësh, dënimi tashmë ka përfunduar.

Safet Bajri është plakur. Flokët e tij tani janë të rruara shkurt. Por pamja e tij është ende e njëjtë si në foton e hetimit të policisë federale. Ka qenë një person i famshëm në Shqipëri Atdhe Xharavina që ka shpërndarë disa foto të të dyve në kanalin e tij TikTok të premten e kaluar. Një tabelë rrugore që duket dukshëm në foto duhet të tregojë se Bajri është duke ecur sërish në lagjen e tij në qytetin shqiptar të Shkodrës.

Pamjet u kapën menjëherë me padurim nga mediat shqiptare: “ Safet Bajri, kreu i bandës së Shkodrës është i lirë. ” Në verën e vitit 2018, ishte ende në vendin tonë që Bajri bëri bujë. Emri i tij u shfaq papritur në listën e më të kërkuarve të Policisë Federale.

Safet Bajri ose Safet Rustemi, siç e quanin në Belgjikë, ishte kreu i një klani mafioz që e drejtonte me tre vëllezër. Së bashku ata morën pushtetin në botën e krimit të Brukselit në vitin 2014.

Ata zhvatën pronarët e kafeneve në distriktin Alhambra të Brukselit, në Schaarbeek, Koekelberg, Molenbeek, Anderlecht dhe Ganshoren. I detyruan vajzat e reja shqiptare në prostitucion dhe importuan kokainë. Kushdo që e pengonte në rrugën e tij duhej ta pësonte. Të shtënat pasuan në kryeqytet dhe dy shqiptarë rivalë u zhdukën papritur pa lënë gjurmë.

Bajri u arrestua përfundimisht nga policia e Brukselit dhe më 25 janar 2017 u dënua me 9 vjet burg nga një gjyqtar i Brukselit. Por në verën e vitit 2018 ai u zhduk sërish pa gjurmë. Shumë shpejt u bë e qartë pse: Zyra e Emigracionit (DVZ) kishte depërtuar liderin e klanit më 14 korrik 2017 për në Shqipëri . Dhe që atëherë ai ka qenë atje.

Meqë ra fjala, ka pasur shumë zhgënjim ndaj qeverisë shqiptare. U deshën muaj që Ministri i Drejtësisë Koen Geens (CD&V) të dërgonte një kopje të vendimit belg në Shqipëri në shtator 2018, duke i lejuar ata të arrestonin Bajrin.

Bajri u arrestua përfundimisht nga policia e Brukselit dhe më 25 janar 2017 u dënua me 9 vjet burg nga një gjyqtar i Brukselit. Por në verën e vitit 2018 ai u zhduk sërish pa gjurmë. Shumë shpejt u bë e qartë pse: Zyra e Emigracionit (DVZ) kishte depërtuar liderin e klanit më 14 korrik 2017 për në Shqipëri . Dhe që atëherë ai ka qenë atje. Bajri u dënua edhe dy herë në vitin 2018 për trafik kokaine, me 8 vjet e 5 vjet. A ka harruar Belgjika t'ua raportojë këtë shqiptarëve?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit