Në Kurilë të Devollit balta deri në gju, qytetari: Kryetari vjen vetëm për vota, askush nuk e rregullon

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.03.2023, 14:15

Shumë fshatra në Shqipëri lihen në harresë nga pushteti vendor. Ata kujtohen për këto fshatra vetëm në prag të zgjedhjeve.

Gjatë fushatave, politikanët dhe kryebashkiakët kujtohen dhe "kujdesen" të vizitojnë çdo cep të Shqipërisë me qëllim grumbullimin e sa më shumë votave duke bërë premtime që nuk i mbajnë dhe i harrojnë menjëherë.

Kështu ka ndodhur edhe në fshatin Kurilë të Devollit. Një djalë, banor i këtij fshati ka treguar për JOQ ALBANIA se rruga që shihni në pamjet e mëposhtme është në gjendje katastrofale për shkak të baltës e cila shkon deri në gju.

Sipas tij, kryebashkiaku Eduard Duro, çdo vit shkon në fshatin Kurilë për të marrë vota dhe premton se rruga do të rregullohet, por kjo asnjëherë s'ndodh. Djali thotë se në 1 kilometër rrugë kanë mbuluar gropat me baltë dhe sapo të bjerë shi bëhet katastrfofë.

Sipas tij asnjë frimë nuk e merr përsipër rregullimin e kësaj rruge pasi paratë futen në xhep nga të tjerët. Premtimi i fundit që banorët e fshatit kishin, ishte se rruga do shtrohej me asfalt në 2023, por edhe tani që jemi në mars e në prag të zgjedhjeve gjendja nuk ka ndryshuar fare.

Denoncimi i djalit:

Pershendetje JOQ jam nje djale nga fshati kurilë devoll desha te beja medie nje problem ne fshatin tim Kurilë ne rethin e bilishtit Devoll.. 1 kilometer ruge balta deri ne gju gropat katastrofe eshte firmosur 2-3 here ruga e bere dhe lekat i kane futur ne xhep dhe pastaj kryetari Bashkise vjen kerkon vote cdo vit premton se do behet ruga akoma e sot ruge ska faleminderit nese e beni problem kalofshi mire rsp.. Bashkia bilisht devoll e permban fshatin kurilë… asnje firme nuk e ka mare persiper per ta bere rrugen 1 kilometer sollen nje greder i mbulluan gropat me balte kur bie shi behet katastrofe. Kur afrojne zgjedhjet vine kerkojne vote dhe ruge akoma e sot ska premtojne se do ta bejne me asfalt viti 2023 ruga akoma e pa ber.. Gjyna makinat qe i futem ne kjo ruge 1 kilometer eshte deri ne ruga kryesore ku eshte asfalti dhe rugen tone nuk e shtrojne..

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit