“MEGAMORG”/ Pranga kolegut për vdekjen e punëtorit, për dy të miturit pse s’arrestohet Dionis Teqja?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.03.2023, 11:27

Policia ka arrestuar 61-vjeçarin Eduart Dauti i cili dje vrau aksidentalisht kolegun e tij të punës në qendrën tregtare Megatek, në pronësi të Dionis Teqjas, ushtarit të kunatit të Bashës, Erion Isufit.

Dauti duke drejtuar mjetin e punës tip 'pirun' ka aksidentuar kolegun 32-vjeçar Ledjan Dervishi. Ky i fundit pavarësisht transportimit në Spitalin e Traumës nuk ka mundur të mbijetojë për shkak të plagëve të marra.

Për humbjen e jetës së një 32-vjeçari policia është mjaftuar vetëm me arrestimin e një punëtorit të thjeshtë i cili ishte shofer piruni. Këtë ngjarje tragjike, të ndodhur në qendrën tregtare Megatek, policia duket se po e kalon përciptasi ashtu siç ka bërë edhe me ngjarje të tjera të ndodhura po në këtë qendër.

Kujtojmë se pak muaj më parë, dy të mitur u rrëzuan nga skelat teksa punonin në Megatek. Ata u transportuan si fillim në spitalin privat të Klodian Allajbeut, 'Hygeia" që ngjarja të shpëtonte pa u bërë publike dhe më pas te Spitali i Traumës. Por pavarërisht transferimit në spitalin "shtetëror" akush nuk dha asnjë informacion në lidhje me gjendjen shëndetësore të dy të miturve që po punonin në të zezë te Megateku. Për të mos përmendur faktin që askush nuk i mori përgjegjësitë dhe asnjë masë nuk u mor për Dionis Teqjan i cili punësoi të mitur në punë, që më pas u aksidentuan.

Edhe me rastin e vdekjes së 32-vjeçarit, Policia po vepron në të njëjtën mënyrë. Arreston punëtorin e thjeshtë, ndërkohë që pronari vazhdon i qetë punën e tij pa u shqetësuar për ato që ndodhin apo se duhet të arrestohet ashtu si punëtori i thjeshtë.

Njoftimi i policisë:

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 6 arrestuan shtetasin E. D., 61 vjeç, banues në Tiranë, për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”. Ky shtetas, ditën e djeshme, duke drejtuar një mjet pune (pirun) dyshohet se aksidentalisht ka dëmtuar shtetasin L. D., i cili ka humbur jetën më pas, në Spitalin e Traumës

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit