Marsh për të drejtat e grave në Shkup – “A do të mbijetojnë gratë këtu?”

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.03.2023, 09:19

Nën moton “A do të mbijetojnë gratë këtu?”, sot në Ditën Ndërkombëtare për Luftën Ekonomike, Politike dhe Sociale për Barazi të Grave, në sheshin “Filipi II” në Shkup do të mbahet marsh për të drejtat e grave. Ky marsh, siç thonë nga Platforma për Barazi Gjinore, është reflektim protestues i ngjarjeve në RMV dhe neglizhencës kolektive ndaj grave dhe vajzave në çdo aspekt: ​​nga ritmet në rritje të dhunës, femicideve, padrejtësive të përditshme sociale dhe shëndetësore dhe pasiguria ekonomike, deri te varfëria e lartë që prek veçanërisht gratë.

“Në vitin 2023, gratë dhe vajzat janë ende të diskriminuara në çdo aspekt dhe nuk realizojnë të drejta të barabarta apo mundësi të barabarta, as në shtëpi, as në punë, as në politikë, as në jetën shoqërore. Në vitin 2023, gratë përballen me politika që nuk i njohin nevojat e tyre, me institucione që nuk i mbrojnë ato, me mekanizma që janë të verbër ndaj nevojave për të promovuar barazinë gjinore dhe një kulturë dhune dhe mizogjinie që po zgjerohet vazhdimisht”, thonë nga Platforma për Barazi Gjinore.

Marshi do të nisë në orën 18:00 nga sheshi “Filipi II”, dhe do të përfundojë në parkun “Gruaja luftëtare”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit