Afrika po fillon të ndahet, shkencëtarët zbulojnë një oqean të ri që po formohet

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.03.2023, 23:42

Shkencëtarët kanë zbuluar formimin e një oqeani të ri ndërsa Afrika fillon të ndahet.

Studiuesit kanë zbuluar se dy pjesët e tokës, të cilat përbëjnë kontinentin e dytë më të madh dhe të dytë më të populluar në botë, kanë filluar të ndahen duke i hapur rrugë një oqeani krejt të ri për të kaluar përmes ndarjes.

Vende si Zambia dhe Uganda mund të kenë një ditë vijat e tyre bregdetare nëse masa e tokës vazhdon të ndahet.

Sipas revistës Geophysical Research Letters, gjeologët kanë qenë në gjendje të konfirmojnë se një oqean i ri po krijohet ndërsa kontinenti afrikan është ndarë në gjysmë. Shkencëtarët kanë qenë në gjendje të gjejnë vendin e saktë ku, shumë thellë nën tokë, u hap për herë të parë kontinenti i cili ka një sipërfaqe prej mbi 30 milion kilometra katrorë.

Plasaritja është e pozicionuar në kufijtë e tre pllakave tektonike që janë larguar gradualisht nga njëra-tjetra prej pak kohësh. Gjeologët kanë vënë në dukje se ky proces kompleks tektonik do të krijojë vend për një trup krejtësisht të ri uji miliona vjet nga tani.

Gjeologët përdorën teknologjinë e radarit satelitor për të monitoruar aktivitetin vullkanik në rajonin e Afrikës Lindore që lidhet më shpesh me shpërbërjen graduale të kontinentit. Çarja qëndron në kufijtë e pllakave tektonike afrikane, arabe dhe somaleze dhe për 30 milionë vitet e fundit, pllaka arabe është larguar ngadalë nga kontinenti afrikan.

Nëpërmjet përdorimit të instrumenteve GPS, studiuesit kanë mundur të bëjnë matje të sakta të këtyre lëvizjeve të tokës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit