Zbardhet projektligji i Britanisë për emigrantët: Ndalim i përjetshëm për ata që deportohen dhe rikthehen

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.03.2023, 23:01

Kryeministri britanik Rishi Sunak thotë se ligjet do të ashpërsohen për emigrantët që mbërrijnë me gomone.

Ai njoftoi se projektligji i ri i Sekretares së Brendshme Suella Braverman për Migracionin Ilegal do t’i japë fund kalimit të emigrantëve ilegalisht. Kryeministri e cilësoi projektligjin e ri të migracionit të paligjshëm si “të ashpër, por të domosdoshëm dhe të drejtë”.

Ai tha se njerëzit që mbërrijnë me gomone në Mbretërinë e Bashkuar do të ndalohen dhe do të kthehen në vendin e tyre ose një vend tjetër të sigurt siç është Ruanda.

Ne do t'i ndalojmë ata që vijnë këtu ilegalisht dhe pastaj do t'i largojmë brenda disa javësh, ose në vendin e tyre nëse është e sigurt për ta bërë këtë, ose në një vend të tretë të sigurt si Ruanda.

Sunak konfirmoi se rregullat do të zbatohen në mënyrë retrospektive, duke prekur të gjithë ata që mbërrijnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar nga sot.

Sipas planit të propozuar:

Njerëzit që mbërrijnë me gomone do të ndalohen brenda 28 ditëve të para, pa lirim me kusht ose shqyrtim gjyqësor, dhe mund të ndalohen pas kësaj nëse ka një perspektivë të arsyeshme largimi.

Barra për të hequr ata që hyjnë ilegalisht do të jetë mbi Sekretaren e Brendshme

Vetëm ata nën 18 vjeç, ata që nuk janë të aftë nga pikëpamja mjekësore për të fluturuar ose në "rrezik real" të dëmtimit serioz në vendin ku janë zhvendosur do të mund të bëjnë një apel për të mos u dëbuar

Çdo pretendim tjetër, duke përfshirë të drejtën për jetën private ose familjare, do të shqyrtohet nga distanca pasi të jenë larguar

Njerëzit do të pengohen të përdorin ligjet moderne të skllavërisë për të kundërshtuar largimin e tyre

Deportimi mund të shtyhet vetëm për skllavërinë moderne kur një person bashkëpunon me agjencitë e zbatimit të ligjit në hetimet e trafikimit

Një ndalim i përjetshëm për ata që janë deportuar dhe kthehen sërish në Britaninë e Madhe

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit