Zbardhet vrasja e shqiptarit në Greqi, vëllai i tij tentoi të ekzekutojë Elis Salajn

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.03.2023, 20:53

Tetë urdhër-arreste janë lëshuar nga Prokuroria e Athinës pas vrasjes së shqiptarit Pëllumb Islami në një lokal në Nea Joni.

Për zbardhjen e vrasjes së shqiptarit nga banda e shqiptarëve të rrezikshëm me emrin grupi “ L” ka dëshmuar një sirian.

Ky i fundit, pronar i lokalit ku ndodhi ngjarja e rëndë ka deklaruar se ka telefonuar shtatë shqiptarët e bandës së rrezikshme për të gjetur se kush i kishte sulmuar me thikë djalin e tij 16-vjeçar për ta grabitur, pak ditë më parë në Kato Patisia.

Por oficerët gjatë gjithë hetimeve paraprake mblodhën informacione që japin një pamje krejt tjetër, dhe tregojnë se pas vrasjes fshihet një hakmarrje e kreut të grupit “L”, i njohur me pseudonimin “Elis”, me vëllain e hidraulikut të vrarë, por edhe një tentativë e dështuar për ta vrarë dhjetorin e kaluar.

Sipas këtyre informacioneve, në dhjetor 2022, jashtë një klubi në rrugën Liosion, i cili është në bashkëpronësi të shqiptarit Elis Salaj, një burrë ka tentuar ta vrasë me automatik, por automatiku është bllokuar dhe autori u detyrua të hiqte dorë nga tentativa dhe të zhdukej.

Pas kësaj shqiptari Elis Salaj, kreu i bandës, e konsideroi autorin e tentativës ndaj tij, vëllain e 39-vjeçarit hidraulik shqiptar që humbi jetën në lokal. Vëllai i viktimës ka debatuar me grupin e shqiptarëve në lokal dhe në këtë moment Salaj ka hapur zjarr duke i marrë jetën 39-vjeçarit.

Në dosjen e Prokurorisë Elis Salaj akuzohet si personi që qëlloi dhe vrau 39-vjeçarin, por ai është zhdukur si gjithë anëtarët e tjerë tê bandës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit