Qytetarit në Tiranë ‘i ikën truri’: Gëzuar festat e 7-8 Marsit me një apartament 1+1 me 151 milion lekë, çmenduri!

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 07.03.2023, 12:26

Po bëhet gjithnjë e më e vështirë që një individ me të ardhura normale, të blejë një apartament në Shqipëri. Çdo vit që kalon, apartamentet kapin shifra të frikshme të vlerës së shitjes. Shqiptarët e kanë të pamundur të blejnë një shtëpi, pasi me rrogën që kanë u duhet të punojnë shumë vite që të kenë në duar çelësat e një apartamenti të tyre.

Sot, në redaksinë e JOQ Albania, një qytetar ka uruar festën e 7-8 Marsit me një foto ku tregohet se një nga pallatet 9 katëshe në kryeqytet, shet një apartament 1+1 me çmim oferte 132.000 euro, ose 151 milion lekë. Për qytetarin, kjo është një çmenduri e vërtetë, pasi ai apartament nuk mund të blihet dot nga një shqiptar me një rrogë mesatare që nuk i del për nevojat bazë jetike.

Vlen të theksohet se çmimet e apartamenteve po rriten vrullshëm, por pagat e shqiptarëve mezi shlyejnë ujin, dritat dhe ushqimet, e jo më të arrijnë të paguajnë një shtëpi me vlerë të frikshme monetare.

Qytetari:

Gezuar festat 7-8 marsi,gezuar dhe nga pallatet 9 kateshe 1+1 me cmimin e ofertes 151 miljon leke, cmenduri

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit