Pas lodrave, në stadiumin në Turqi hidhen thika, plumba dhe fishekzjarre ndaj lojtarëve

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.03.2023, 21:14

Ndeshja mes Bursasporit dhe Amedsporit, në Turqi është shoqëruar me tensione, përplasje, të plagosur dhe të arrestuar.

Në mediat turke thuhet se lojtarët dhe tifozët e Bursasporit kanë sulmuar lojtarët e Amedsporit.

6 lojtarë të Amedsporit janë lënduar në ndeshjen e luajtur në stadiumin “Timsah Arena”. Gjatë ndeshjes në fushë u hodhën një sërë objektesh si thika, plumba, tymuese, fishekzjarrë, hekur, shishe uji. Por pavarësisht këtyre arbitri nuk e ndaloi ndeshjen në asnjë moment.

Sulmet vazhduan edhe pas përfundimit të lojës, rojet e sigurisë së Bursaspor, oficerët e policisë dhe zyrtarët e stadiumit sulmuan lojtarët rrugës për në dhomat e zhveshjes.

Sa i përket rezultatit, Bursaspor fitoi 2-1, duke u ngjitur në vend të 15-të të renditjes së Kategorisë së Tretë. Ndërsa Amedsport mbeti në vend të tretë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit