Ronaldo nis një avion me ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.03.2023, 00:27

Cristiano Ronaldo ka dërguar një avion plot me ndihma humanitare për të prekurit nga tërmeti shkatërrues në Siri dhe Turqi.

Legjenda e Portugalisë ka blerë tenda, pako ushqimore, jastëkë dhe batanije, shtretër, ushqim për fëmijë dhe qumësht dhe furnizime mjekësore për të ndihmuar të prekurit nga tërmetet.

Ndihmat janë dërguar si në Turqi ashtu edhe në Siri.

Gjesti i Ronaldos pritet të inkurajojë figura të tjera sportive që të ndjekin shembullin e tij në ditët dhe javët në vijim.

Të premten, pesë herë fituesi i “Topit të Artë” takoi një të ri sirian që ëndërronte ta takonte sulmuesin e njohur.

Nuk është hera e parë që Ronaldo bën donacione kaq bujare. Ronaldo dikur pagoi 83,000 dollarë (69,000 £) për të paguar për operacionin e trurit të një fëmije dhe dhuroi 165,000 dollarë (137,000 £) për të ndihmuar në financimin e një qendre kanceri në vendlindjen e tij, Portugalinë.

Sulmuesi, i cili ka mbajtur role ambasadore për Save the Children, Unicef ​​dhe World Vision, dhuroi gjithashtu 1 milion £ për spitalet portugeze gjatë kulmit të pandemisë së koronavirusit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit