Pranë kufirit me Kosovën banorët e Hasit gjejnë mina të pa çmontuara, thonë se i përkasin Serbisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.03.2023, 22:55

Edhe pse tani jemi në vitin 2023, në vende të ndryshme të Shqipërisë gjenden akoma predha dhe mina të mbetura nga luftëra të ndryshme.

Në disa raste këto mina janë të plasura por ndodh që të jenë edhe të pa çmontuara fare.

Disa qytetarë të Hasit që jetojnë në zonën e Qafë-Prushit, pranë kufirit me Kosovën, thonë se kanë gjetur disa mina të pa çmontuara.

Sipas tyre minat e gjetura pranë kufirit me Kosovën i përkasin Serbisë dhe janë të pa çmontuara.

Shpresojmë që autoritetet dhe forcat xheniere të marrin në konsideratë denoncimin e qytetarëve dhe të ndërhyjnë për të çmontuar minat pa ndodhur ndonjë incident i rëndë.

Denoncimi i qytetarëve:

Pershendetje ne nje fshat ne Has afer pikes kufitare me kosoven Qaf prush, ka akoma mina te pa cmontuara te serbis

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit