Alarmet e rreme për bomba ndikojnë në shëndetin mental të nxënësve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.03.2023, 17:17

Alarmet e rreme për vendosje të bombave në institucionet shkollore janë shndërruar një një fenomen brengosës për shoqërinë, e në veçanti për nxënësit dhe prindërit e tyre.

Këto rrethana kanë ndikuar te mirëqenia mentale e nxënësve, sqaron për TVM2 psikologu Lulzim Murtezani, i cili potencon se kjo pasiguri shkakton ndryshime te sjellja e fëmijëve në veçanti të klasave më të ulta që refekeltohen edhe në sjelljen e tyre me ambientin që i rrethon.

“Te fëmijët kemi së pari frigë, ndjesi e të qenit të pasigurtë nga këto kërcënime dhe kjo bën që të vërejmë ndryshime te sjellja e fëmijëve si stres, ankth , probleme me pagjumësi ,pasiguri për të ardhemn pastaj izolimi në doza të caktuara edhe agresiviteti dhe kto pasoja janë të zakonshme kur rrezikohet jetesa e tyre” – tha psikologu Lulzim Murtezani.

Murtezani me rekomandim për shkollat, duhet praktikë e edukimit psikologjik

Për të reduktuar pasojat arsimtarët në bashkëpunim me shërbimet pedagogjike psikologjike duhet të ndërrmarin aktivitete me qëllim të menaxhimit të ndjenjave të pasiguriës dhe ankthit me të cilat përballen nxënësit.

“Vetë nxënësit në shkolla duhet domosdoshmrisht të realizojnë një praktikë të re që quhet praktikë e edukimit mental psikologjik ku do ti mësojmë nxënësit dhe ushtrojmë me shkathtësi psikologjike si të vetmenaxhojnë sjelljen si të kontrollojnë emoicionet si të mos bien në grackë të njerëzve keqbërës dhe njëkohsisht ky edukim duhet të bëhet edhe me vet prindërit mësimdhënëlsit nëpërmejt puntorive dhe doracakëve si si tu mbijetojmë sfidave të jetës” – u shpreh Murtezani.

Sipas Murtezanit paralelisht me zbatimin e rekomandimeve në rrafshin edukativ, domosdoshmërisht duhet të ekszistojë edhe suporti institucional sepse kemi shumë institucione që duhet të vëzhgojnë që duhet të meren me sigurinë e nxënësve dhe nëse këto nuk funksionojnë të gjitha rekomandmet do të jenë shum pak efektive.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit