Ndërron jetë foshnja nëntëmuajshe nga Kumanova, e cila u soll në gjendje të rëndë në Klinikën për Fëmijë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.03.2023, 15:30

Ka ndërruar jetë foshnja nëntëmuajshe e cila më 24 shkurt nga Kumanova është sjellë në Klinikën për Fëmijë në Shkup në gjendje të rëndë shëndetësore. Pas pranimit në klinikë, ku është transferuar në Spitalin në Kozle, është vendosur në ventilim mekanik. Foshnja është pranuar me dobësim të funksionit të mushkërive të bardha, pas çka është konstatuar se ka sëmundje infektuese tuberkuloz.

Sipas shkrimeve në disa media, nëna e foshnjës vitin e kaluar disa muaj është mjekuar nga tuberkulozi në Institutin e Sëmundjeve të Mushkërive të Bardha, por pastaj fare nuk ka shkuar në kontroll, as ka kërkuar ndihmë për foshnjën e saj. Pasi që është zbuluar se foshnja është e sëmurë prej tuberkulozit, nëna e saj sërish është hospitalizuar në Institut, ndërkaq tre fëmijët e saj të mitur janë ftuar në Spitalin Kolze që t’u bëhen kontrolle epidemiologjike që të konstatohet nëse edhe ata kanë tuberkuloz.

Nga Instituti në Kozle informuan se sipas testimeve të para edhe katër anëtarët e tjerë të familjes janë të infektuar me tuberkuloz, por kjo nuk do të thotë se janë të sëmurë pasi që janë në gjendje të mirë shëndetësore.

“Ky test pozitiv nuk nënkupton se janë të sëmurë, domethënë janë të infektuar, ndërkaq më tej nga analizat tjera do të varet nëse këta fëmijë do të vendosen në terapi mbrojtëse që të mos zhvillohet sëmundje aktive ose do t’i mjekojmë si sëmundje e tuberkulozit”, deklaroi udhëheqësja e Sektorit për Tuberkuloz në ISHP Instituti Kozle, dr. Katerina Boshkovska.

Autoritetet shëndetësore shprehën habi pse foshnja nuk është sjellë në sistemin shëndetësor, pasi që nuk ka pasur të dhëna kur dhe ku është mjekuar dhe pse familja fare nuk është evidentuar si rast social. Drejtoresha e Klinikës për Fëmijë, Stoja Naceva Fushtiq, në deklaratë për media disa ditë tha se nuk ka nevojë për panik në lidhje me infektimin pasi që tanimë foshnja e vdekur, menjëherë pas pranimit është izoluar dhe për atë është kujdesur personel i veçantë mjekësor.

Çdo i sëmurë me formë aktive të sëmundjes, nëse nuk dëshiron të mjekohet, mund të infektojë 10-15 persona. Ajo quhet edhe sëmundje e të varfërve dhe më së shpeshti infektohen persona të rinj në periudhën e produktivitetit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit