“Ndalu që të të shohim”/ Prindërit tregojnë bisedën e fundit me Klaudian, shqiptaren e vdekur në Greqi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04.03.2023, 20:35

Klaudia Lata është 21-vjeçarja shqiptare e cila sot u deklarua e vdekur në Greqi, pasi rezultonte e zhdukur pas përplasjes së dy trenave në Larisa.

Klaudia lindi në Larisa, ku mori edhe nënshtetësinë greke. Prindërit e saj shqiptarë drejtojnë një thertore në Larisa.

21-vjeçarja ishte një studente e shkëlqyer. Ajo kishte dalë me rezultate shumë të mira në Fakultetin e Mjekësisë në Shkollën Ushtarake të Oficerëve në Selanik.

Gjatë fundjavës ajo kishte shkuar në Patra dhe të martën hipi në tren për t'u kthyer në shkollën e saj.

Prindërit e saj, të cilët jetojnë në një fshat të Larisës, kur folën për herë të fundit me të i kërkuan të kalonte edhe pranë tyre.

Ndalu që të të shohim.

Megjithatë, ajo nuk pranoi, pasi donte të shkonte shpejt në Selanik dhe t’iu rikthehej studimeve dhe të lexonte. Por fati kishte plane të tjera për të.

Klaudia kishte një motër dhe një vëlla, Xhenin dhe Elvisin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit