Pas incidentit me imamin, rihapet Xhamia në Halabak të Podujevës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.03.2023, 20:03

Këshilli i Bashkësisë Islame në Podujevë ka njoftuar të shtunën se është rihapur Xhamia e Halabakut.

KBI në Podujevë ka falënderuar besimtarët për mirëkuptim.

“Këshilli i Bashkësisë Islame në Podujevë njofton opinionin se Xhamia e Halabakut është hapur dhe tani e tutje është në shërbim të xhematit sikurse të gjitha xhamitë e komunës tonë. KBI Podujevë falënderon xhematin për mirëkuptim dhe kontribut të vazhdueshëm në të mirë të komunitetit”, thuhet në njoftimin për media.

Kjo xhami ishte mbyllur më 19 shkurt, pasi një ditë më parë katër persona për shkak se nuk janë pajtuar me imamin e caktuar, kanë refuzuar të kryenin ritet fetare pas tij. Sipas tyre, imami nuk ishte i denjët për t’u falur dhe për të kryer ritet fetare.

Policia pati njoftuar se pastaj tre persona të tjerë nuk kanë lejuar që të sulmohet hoxha dhe gjatë asaj kohe njëri nga ta dyshohet se e ka sulmuar me kondak të revoles njërin nga katër viktimat duke i shkaktuar lëndime të lehta trupore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit