Burgu i El Salvador i tejmbushur/ Të gjithë kanë frikë: Do ketë gjak-derdhje!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 04.03.2023, 17:28

Burgu i njohur i El Salvadorit tashmë është i tejmbushur dhe më e keqja është se të gjithë të burgosurit janë pjesë e dy grupeve rivale dhe është shtuar frika se mund të ketë përplasje fizike.

Burgu është mbushur me pjesëtarë nga dy bandat më të frikshme të Amerikës Veriore dhe Qendrore, MS-13 dhe Calle 18. Jeta burgun El Salvador, i cila u hap në janar është e tmerrshme dhe të gjithë e krahasojnë me një kamp përqendrimi, shkruan DailyMail.

Më shumë se 100 të burgosur ndajnë një qeli dhe secila prej tyre ka vetëm dy tualete. Të gjithëve u jepet pak më pak se një metër katror për të jetuar dhe për të fjetur. Ata nuk kanë dyshekë, nuk kanë hapësira të jashtme dhe dhunohen, keqtrajtohen dhe shfrytëzohen rregullisht.

Numri i vrasjeve në El Slavador, i konsideruar nga shumë si kryeqyteti i vrasjeve, ra 56.8 për qind në vitin 2022 (sipas shifrave zyrtare), por rezultati do të jetë një burg i mbipopulluar me kapacitet 40,000, me kriminelët më të rrezikshëm të vendit.

Radhët dhe rradhët e të burgosurve ulen me kokën ulur në formacion ndërsa rojet me veshje për rebelim shikojnë

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit