“Kalojnë tre tubacione gjigante dhe ne nuk kemi ujë prej 4 ditësh”, qytetari denoncon paradoksin në Zall Herr

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 04.03.2023, 10:16

Nëse ka një vend ku çudirat nuk kanë fund, është Shqipëria jonë e dashur. Së fundmi në redaksinë tonë ka mbërritur një denoncim i një banori të Zall Herrit, i cili tregon se prej katër ditësh fshati me rreth 8 mijë banorë nuk ka ujë prej katër ditësh.

Siç dihet, ky fshat ndodhet pas liqenit të Bovillës, një nga dy furnizuesit kryesorë të gjithë Tiranës me ujë. Megjithatë, duket se banorët e Zall Herrit nuk e kanë merituar të kenë akses në ujin e Bovillës, që kalon në fshatin e tyre, dhe prej ditësh janë pa ujë, pa mundur të kryejnë normalisht nevojat e tyre jetike.

“Përshëndetje! Kemi katër ditë pa ujë në Zall Herr. Këtu kalojnë tre tubacione uji me 1 mijë litra në sekondë, që shkojnë në qytetin e Tiranës dhe ne nuk kemi ujë”, shkruan qytetari. I gjithë ky problem nuk është asgjë tjetër veçse keqmenaxhim i ujësjellësit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit