Prindërit: Nëse për 15 ditë nuk zgjidhet problemi me bombat, do të protestojmë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.03.2023, 09:27

Prindërit, mësuesit dhe aktivistët nga Nisma qytetare “Libra shkollorë dhe mësim duhet të ketë” dhe nga Shoqata “Libris Plus”, kanë njoftuar protestë nëse siguria e nxënësve në shkolla nuk zgjidhet brenda 15 ditëve.

Sipas shoqatës, një kërkesë i është dërguar kabinetit të ministrit me afat kohor prej 15 ditëve për të zgjidhur problemin e bombave.

“Pas takimeve ne morëm vendime dhe dërguam kërkesë në zyrën e Ministrit në të cilën ne dhamë afat kohor prej 15 ditëve për të thirrur MPB-në dhe autoritetet e tjera të sigurisë në mënyrë që të zgjidhim problemin e bombave dhe nxënësit të kenë arsim të sigurt dhe të qetë në shkolla. Ne kemi thënë qartë se mësimi në distancë është i papranueshëm për të gjithë ne. Në qoftë se ky problem nuk zgjidhet, pas 15 ditësh do të protestojmë dhe atje do të shprehim të gjitha pakënaqësitë dhe padrejtësitë e tjera me të cilat përballen fëmijët tanë në arsim”, thuhet në letrën nga Shoqata “Libris Plus”.

Ata i thirrën të gjitha këshillat e prindërve, bordeve shkollore, të gjitha institucioneve të arsimit të lartë në Maqedoni, individë, organizata, kryetarët e komunave, komitete arsimore nga të gjitha partitë politike, pavarësisht nëse janë apo jo në Kuvend, të gjithë të përbashkët dhe seriozisht veproj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit