Do të ndryshohet protokolli gjatë alarmeve për bomba, mësimi do të vazhdojë derisa policia do të bëjë kontrollet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.03.2023, 16:07

Pas 4 muajsh pasi Maqedonia ishte shënjestër e sulmeve kibernetike, protokollet e sigurisë për reagim ndaj kërcënimeve me bomba në shkolla po ndryshojnë.

Qëllimi i ndryshimit të protokollit është të mos ndërpritet mësimi ndërkohë që po bëhen kontrollet e sigurisë.

Sipas informacioneve jozyrtare thuajse në të gjitha shkollat ​​ka prezencë të policisë, e cila monitoron situatën. Në rast kërcënimi të mundshëm, punonjësi i policisë vlerëson fillimisht rrezikun dhe nëse ka ndonjë gjë të dyshimtë thirren ekipet e antiterrorizmit. Njoftohen prindërit dhe fëmijët se në shkolla do të përdoret vetëm një hyrje dhe do të jetë e mbyllur edhe gjatë orëve të mësimit.

Detaje zyrtare ende nuk janë bërë të ditura, ndonëse ministri i Punëve të Brendshme, Spasovski tashmë ka bërë të ditur se policia po kryen patrullime 24 orëshe nëpër shkolla.

“Ne patrullojmë të gjitha shkollat ​​24 orë në ditë, por udhëzimet janë të tilla që tregojnë se masat që ndërmerren duhet të merren menjëherë pas raportimit dhe nuk duhet të devijojmë nga kjo, sepse askush nuk mund të mbajë përgjegjësi nëse nuk veprohet sipas udhëzimeve, prandaj kolegët duhet të veprojnë, por ne nuk u ndalëm në veprim, po kërkojmë mënyra për të gjetur një zgjidhje për këtë situatë”, tha Spasovski.

Masat konkrete që pritet të vlejnë tashmë nga e hëna duhet të përcaktohen sot, në takimin e kryeministrit Kovaçevski me ministrin e Punëve të Brendshme dhe atë të Arsimit.

Për paralajmërimin e ndryshimit të protokolleve, ka reaguar edhe kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, i cili tha se disa drejtorë të shkollave kanë marrë udhëzime që të mos tregojnë nëse u vjen e-mail kërcënues.

Ndryshe, këtë javë, si zgjidhje e përkohshme, Ministria e Arsimit dhe Kulturës dhe shkollat ​​kufizuan mësimin online pasi fëmijët dhe mësuesit shkuan në shtëpi pas evakuimit të tyre, por nisma “Mësimi dhe tekstet shkollore duhet të jenë aty” i dërgoi një letër Ministrisë së Arsimit, në të cilën kundërshtojnë me forcë që kjo zgjidhje të jetë e përhershme dhe kërcënojnë me protesta nëse situata nuk normalizohet brenda dy javësh.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit