Mickoski: Ndryshimet kushtetuese nuk janë prioritet për qytetarët, ato janë vetëm në kokat e disa politikanëve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.03.2023, 16:54

“Ndryshimet kushtetuese nuk përmenden nga askush prej qytetarëve dhe ato ekzistojnë vetëm në kokat e disa politikanëve që as nuk besojnë se janë të mira”.

Kjo u deklarua sot nga udhëheqësi OBRM-PDUKM-së Hrisijan Mickoski në Stajkovci të Shkupit. Sipas tij, ndryshimet kushtetuese nuk janë përparësi për qytetarët dhe ato nuk i përmendin ato në përgjithësi.

“Nëse po i pyetni qytetarët, cilat janë përparësitë tuaja, ata do të rendisin të paktën 15 përparësi dhe nëse nuk i kujtoni ata për ndryshime kushtetuese, askush nuk do t’i përmendë ato,” tha Mickoski.

Sipas tij, ndryshimet kushtetuese “ekzistojnë vetëm në kokat e disa politikanëve që nuk besojnë se janë të mira”.

“Ata mendojnë se nëse detyrojnë një proces të ndryshimeve kushtetuese, ai do të shpëtojë karrierën e tyre politike. Çdo politikan dhe deputet duhet të dijë se ndryshimet kushtetuese nuk kanë të bëjnë me përfshirjen e disa prej njerëzve bullgarë në parathënie, por për të shpëtuar karrierën politike të Artan Grubi, Ali Ahmeti, Dimitar Kovacevski, Bojan Mariçiqit dhe të tjerëve. Kjo nuk ka asnjë lidhje me Evropën, përveç krimit dhe parave të vjedhura nga njerëzit”, tha ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit