Spanja në alarm: Bandat shqiptare ‘mbretër’ të trafikut të drogës, shtrihen edhe në Ekuador e Britani

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.03.2023, 14:09

Mafia shqiptare në Spanjë, me profil të ulët dhe pa ngritur shumë dyshime, ka arritur të marrë nën kontroll një pjesë të madhe të tregut të marijuanës. Fillimisht ishte heroina dhe tani kombinon plantacionet me trafikun e kokainës.

Media spanjolle “Eltaquigrafo” ka bërë kronologjinë e mbërritjes së shqiptarëve në Spanjë, sjelljen e tyre dhe vendet e tjera në botë ku janë të pranishëm. Në artikull thuhet se shqiptarët ndryshe nga vendet e tjera, në Spanjë ruajnë një profil të ulët pasi në atë vend preferojnë të kalojnë dhe pushimet me familjet e tyre, ndaj nuk duan të kenë probleme me autoritetet.

Pjesë nga artikulli:

Mafia shqiptare zbarkoi në Spanjë në vitet 1990. Kur mbërritën u bënë të njohur kryesisht për trafikim njerëzish dhe heroinë. Megjithatë, me kalimin e viteve, organizatat e rrezikshme kriminale ku përfshihen qytetarë të Shqipërisë dhe Kosovës janë rritur në mënyrë eksponenciale, duke u bërë mbretërit e trafikut të drogës në vendin tonë dhe në pjesë të tjera të planetit, si në Mbretërinë e Bashkuar apo Ekuator. Fillimisht ishte heroina, më pas kokaina dhe tani i kanë shtuar kultivimin dhe trafikun e marijuanës.

Që nga viti 2017, që përkon me alarmin e parë të dhënë nga Mossos d'Esquadra për ardhjen e grupeve kriminale transnacionale në Katalonjë të dedikuara ndaj trafikut të marijuanës, shqiptarët i kanë fokusuar burimet e tyre në këtë drogë, duke ngritur makro plantacione në të gjitha cepat e Spanjës, por sidomos në bregun lindor dhe në Katalonjë.

ATA KONTROLLOJNË NJË PJESË TË MADHE TË TREGUT TË MARIJUANËS NË SPANJË

“Ata ngrenë plantacione kudo: magazina industriale, apartamente, shtëpi për një familje… investimi që bëjnë është shumë i vogël dhe përfitimi është shumë i menjëhershëm. Kapitali i investuar mund të rikuperohet menjëherë”, thonë zërat nga Policia Kombëtare, të cilët paralajmërojnë rrezikun e këtyre organizatave, të cilat kanë marrë nën kontroll një pjesë të madhe të tregut të marijuanës në Spanjë.

“Deri më tani, klanet shqiptare të pranishme në Spanjë kanë vepruar shumë më diskrete në krahasim me mafiozët e tjerë ndërkombëtarë. Ata që i përkushtohen trafikut të drogës mbajnë një profil të ulët, pa u turpëruar duke kryer krime publike, duke pushtuar tokën pa krijuar frikë”, sqarojnë të njëjtat burime. Edhe pse janë shumë të dhunshëm, zakonisht nuk e shfaqin në publik. Në këtë mënyrë, ata mund të kalojnë pa u vënë re për të vazhduar prodhimin e marijuanës në një shkallë të gjerë dhe më pas ta prezantojnë atë në Evropë.

ATA SHFRYTËZONIN BASHKËKOMBËTARË SI "KOPSHTARE"

Metoda e mafias shqiptare në prodhimin në shkallë të gjerë përfshin plantacione të mëdha, të vendosura normalisht në magazina industriale ose shtëpi për një familje. Në të njëjtën kohë, për mbarëvajtjen e të korrave, dhe garantimin e një korrje të mirë, bosët shqiptarë shfrytëzojnë bashkatdhetarët që mbërrijnë në Spanjë me leje qëndrimi të përkohshme (90 ditë).

Më pas mbyllen në plantacione për të kryer funksionet e “kopshtarit”, nuk mund të largohen nga ambientet dhe jetojnë të shfrytëzuara duke kultivuar dhe monitoruar drogën, derisa të mbarojë leja dhe të kthehen, shpresojmë në vendin e tyre. Mirëpo gjatë ditëve të punës në plantacion nuk kanë asnjë kontakt me jashtë.

Ata priren të jenë burra, prindër, pa shumë burime dhe shumica (90%) pa histori të mëparshme kriminale. Në këtë mënyrë, nëse arrestohen, shanset për të hyrë në burg janë më të vogla.

ALEANCAT ME PRODHUES LOKALE

Zërat e ekspertëve si nga Mossos d'Esquadra ashtu edhe nga Policia Kombëtare kanë siguruar pyetjet e këtij mediumi se organizatat shqiptare kanë filluar të bashkohen me klanet familjare spanjolle, të cilat historikisht kanë udhëhequr tregun e marijuanës. Tani mund të thuhet se shumë prej këtyre familjeve janë të nënkontraktuara nga klane shqiptare.

Megjithatë, këto organizata kriminale nuk janë kufizuar vetëm në rritjen në Spanjë, por prania e tyre shtrihet në pjesë të tjera të planetit. Në Mbretërinë e Bashkuar, për shembull, ata udhëheqin tregun e kokainës, i cili është edhe vendi evropian që konsumon më shumë këtë lëndë narkotike. Aty, përveç kësaj, ata kanë blerë shumë restorante në Londër për të pastruar paratë e paligjshme që marrin nga trafiku i drogës.

Nga ana tjetër, nëse kalojmë nga kontinenti i vjetër në kontinentin e ri, klanet shqiptare mbërritën në Ekuador disa vite më parë, konkretisht në qytetin e Guayaquil, porti i të cilit është kthyer në një element kyç në logjistikën e trafikut ndërkombëtar të drogës në dy vitet e fundit. Çuditërisht, ata u vendosën në Amerikën e Jugut falë N'drangueta, mafia kalabreze që e ka pozicionuar veten si më të fuqishmit dhe më të rrezikshmit në botë. Klanet kalabreze besuan te emisarët shqiptarë për të hapur rrugë të reja nga Guayaquil.

KANË FITUAR VEND NË DIVIZIONIN E PARË TË KRIMIT TË ORGANIZUAR

Në këtë mënyrë, ndër vite, klanet shqiptare kanë fituar besimin e të gjitha organizatave kriminale ndërkombëtare. Këtë prestigj ata e kanë arritur kryesisht për shkak të frikës që ngjallin, dhe është se, megjithëse në Spanjë vazhdojnë me një profil të ulët ata janë të interesuar të kalojnë pa u vënë re në të njëjtin vend ku kalojnë pushimet e tyre në pjesën tjetër të botës janë shumë të dhunshëm”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit