Kovaçevski: Sulmet hibride janë pjesë e luftës që po zhvillohet në Ukrainë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.03.2023, 12:37

Kryeministri Dimitar Kovaçevski deklaroi sot se bëhet fjalë për sulme hibride të cilat janë pjesë e luftës që po zhvillohet në Ukrainë dhe se kjo nuk po ndodh vetëm tek ne por edhe në vendet e tjera anëtare të NATO-s.

“Ne si sistem nuk e kemi humbur ketë luftë hibride dhe nuk do ta humbim, këto sulme hibride janë pjesë e luftës që po zhvillohet në Ukrainë, këtë të gjithë e dimë sepse kjo nuk ndodh vetëm tek ne por edhe në vende tjera anëtare të NATO-s.

Sot kemi mbledhje me përfaqësuesit e MPB-së dhe Ministrisë së Arsimit, ku do të flasim për miratimin e masave shtesë me të vetmin qëllim neutralizimin e plotë të këtij problemi me të cilin po përballet edhe Republika e Maqedonisë së Veriut por edhe vende të tjera, me të vetmin qëllim që të mund të mundësojmë mbarëvajtje të procesit mësimorë”, tha Kovaçevski.

Sipas tij obligim i MPB-së është që ta siguroj dhe garantoj sigurinë e qytetarëve.

“Ju thash se MPB-ja dhe MASH-i po punojnë intensivisht, edhe unë jam prind dhe po ballafaqohemi me probleme të njëjta. Po ju them se MPB-ja dhe MASH po punojnë në zgjidhjen e problemit”, deklaroi Dimitar Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit