Interesim jo i madh i serbëve për tu bërë pjesë e Policisë së Kosovës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.03.2023, 12:53

Rreth 550 pjesëtarë të Policisë së Kosovës nga komuniteti serb kanë dhënë dorëheqje në nëntor të vitit të kaluar në shenjë revolte ndaj vendimit të qeverisë së Kosovës për konvertimin e targave ilegale në RKS.

Policët e dorëhequr lanë vende vakante në katër stacionet policore në veri. Për të plotësuar ato vende, Drejtoria e Policisë kishte dërguar policë nga të gjitha regjionet e Kosovës të cilët akoma po vazhdojnë të kryejnë detyrat e rendit në veriun e vendit.

Policia ka shpallur konkurs për pranimin e zyrtarëve të rinj nga komuniteti serb, mirëpo numri i të interesuarve ishte i vogël ani pse ishte zgjatur për dhjetë ditë afati për të aplikuar.

Mbi 140 aplikantë kishin plotësuar kriteret për t’iu nënshtruar testit me shkrim me 20 shkurt, ndërsa jo të gjithë e kaluan atë.

Kandidatët të cilët kanë arritur rezultatin 70% e më lartë i janë nënshtruar dje testit të shkathtësive fizike ku gjithsejtë 98 aplikantë e kanë kaluar testin.

Testimi i shkathtësive fizike është mbajtur në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) në Vushtrri ku me 14 dhe 14 mars do të mbahen edhe intervistat me gojë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit