Skandali me Onishchenko, Dimovski nuk do të bëhet ambasador

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.03.2023, 18:26

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se Viktor Dimovski nuk do shkojë në Paris si ambasador. Kandidatura e tij për këtë pozitë u vu në pikëpyetje pasi Agjencia e Sigurisë Kombëtare i aprovoi shtetësinë biznesmenit kontrovers pro-rus Oleksandër Onishçenko, ndërsa Dimovski ishte drejtor i institucionit. Kryetari i Komisionit parlamentar për politikë të jashtme, Antonio Milloshoski, pret që kandidati i ardhshëm për në Francë të jetë diplomat i karrierës.

“Ajo që kemi si informacion jozyrtar nga MPJ është se presidenti Pendarovski dhe ministri i Punëve të Jashtme tashmë janë marrë vesh që Viktor Dimovski të mos jetë ambasador i Maqedonisë në Paris. Por nëse ata kanë marrë vendim se kush duhet të jetë ambasadori i ardhshëm, ne nuk kemi informacion për këtë”, deklaroi Antonio Milloshoski – kryetar i Komisionit për Politikë të Jashtme.

Në komisionin parlamentar janë dëgjuar ish-ministri i vetëqeverisjes lokale, Goran Milevski, i cili shkon si ambasador në Lubjanë dhe ish-ministrin pa portofol Edmond Ademi, i cili do të kryejë postin e ambasadorit në Spanjë, shteti i radhës që do ta ketë presidencën e Bashkimit Evropian.

“Ajo që mungon është mbajtja e një seance të përbashkët mes dy qeverive, siç bën Qeveria e Maqedonisë së Veriut me vendet fqinje. Mendoj se me Slloveninë do të jetë jashtëzakonisht e rëndësishme të bëjmë një seancë të tillë për kontributin që ka Sllovenia në mbështetjen dhe lobimin tonë në nivel ndërkombëtar”, tha Goran Milevski – kandidat për ambasador në Slloveni.

“Nëse ju si ambasador vazhdoni edhe në dy vitet e ardhshme të keni vetëm një diplomat dhe një sekretare, atëherë nuk besoj se një pjesë e këtyre planeve tuaja të mëdha ambicioze do të realizohen”, u shpreh Antonio Milloshoski – deputet.

“Për vendin tonë, presidenca e Spanjës me Këshillin e BE-së do të jetë kyçe në gjysmën e dytë të vitit, kur pritet të përfundojë skriningu dhe të hapen kllasterët e parë në negociatat e anëtarësimit në BE. Gjatë presidencës spanjolle me BE-në janë planifikuar rreth 22 takime dhe samite ministrore”, theksoi Edmond Ademi – kandidat për ambasador në Spanjë.

Ndryshe, nga MPJ për “Alsat” thonë se mbeten të paplotësuara pozitat e ambasadorëve në Paris, Varshavë, Londër, Bukuresht, Budapest, Sarajevë, Berlin, Pekin, Brasilia, Beograd, Kajro, Tel Aviv, ndërsa nga nesër zyrtarisht nuk do të kemi ambasador në Kiev, Ukrainë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit