Xhaxhai i Etlevës e cila u vra nga Dani: Femra lahet me Kanunin e Dukagjinit, shteti e dinte dhe fjeti gjumë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 02.03.2023, 15:55

Dan Hutra, dje plagosi ish të dashurën Marjana, më pas plagosi Elena Hysën dhe Kujtime Hysën ish-bashkëjetuesja e tij dhe nëna e saj dhe vrau me armë zjarri shtetaset Mevlute Hysa, motra e ish-bashkëjetueses së tij dhe Hasime Dafku, e fejuara e vëllait të ish-bashkëjetueses. Pas kësaj vrau Etleva Kurtin, motrën e Vladimir Kurtit, me të cilin kanë qenë në një burg. Etleva Kurti, 32 vjeçe me origjinë nga fshati Gurrë e Vogël në Mat, është përcjellë këtë të enjte në banesën e fundit në fshatin e saj të lindjes.

Lidhur me vrasjen e të resë Kurti, ka dhënë një deklaratë për mediat xhaxhai i së ndjerës. Ky i fundit, Mehmet Kurti shprehet se e reja ishte një viktimë e paralajmëruar, pas konfliktit që ka patur Dan Hutra me vëllain e Etlevës, Vladimirin në burg, teksa thekson se femra lahet me gjak në Kanunin e Lekë Dukagjinit. Ndër të tjera xhaxhai i së ndjerës shprehet se në Shqipëri ligjet janë duke u bërë sipas interesave të partive politike.

“Ngjarja mos i raftë kujt, kjo ngjarje që i ka ra Petrit Kurtit, terezitë e veta se si erdhën tlyjn dy vajza dhe bashkëshorten në Kamëz, të vret një femër në mënyr të pafajshme për arsye, femna lahet me Kanunin e Dukagjinit, kjo që i ka ra Petrit mos i raft kujt, unë vlla e kam, ai sot nuk është në varrim të vajzës së vet, këtë që ka bë Hutra, duhet var prej këmbësh jo prej fyti. Në Shqipëri ligjet janë duke u bërë sipas interesave të partive politike. Dan Hutra me vajzën s’ka pas asnjë lloj marrëdhënie, ka qenë në burg me Vladimir Kurtin janë rraf janë copëtu, djali i kushërinit tim në burg të përjetshëm, i ka thënë se kur të dalë do ta vras tërë familjen, shteti ka fjet gjumë dhe ky shkoi vrau një vajzë 32-vjeçare dhe unë tu punu mas kopshti, janë rraf në burg dhe arriti puna këtu ku arriti. Fisi Hutra sipas malsis, një femër lahet me 7 meshku, shteti mund tbëj punët e veta po diheni që të tjerët që jetojnë pas atij, sipas Kanunit, pasi këtu nuk ka ligje”, u shpreh Mehmet Kurti, xhaxhai i së ndjerës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit