Shkaktoi aksident masiv dhe rrezikoi jetën e dhjetëra qytetarëve, lë burgun shoferi i “Green Line”

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 02.03.2023, 13:02

Shoferi i autobusit të “Green Line”, që shkaktoi aksidentin masiv në Tiranë pak ditë më parë, është liruar ditën e sotme. Gjykata ka caktuar “arrest shtëpie” për Agron Xhafën, i cili për shkak të manovrave të rrezikshme dhe ngarjes së pakontrolluar të mjetit, rrezikoi jetën e dhjetëra qytetarëve.

Me autobusin e tij 63-vjeçari përplasi edhe 9 automjete të tjerë, teksa 10 persona u dërguan në spital për të marrë ndihmë mjekësore pas dëmtimeve të marra si pasojë e përplasjeve të njëpasnjëshme të mjeteve, që ndodheshin pranë kryqëzimit të Shallvareve në ato momente.

Xhafa vijon t’i qëndrojë pretendimit të tij se në momentin e aksidentit ai ka qenë i pavetëdijshëm për shkak të gjendjes së krijuar nga sëmundjet e diabetit dhe zemrës, nga të cilat ai vuan. Gjithsesi, hetimet vazhdojnë deri në vërtetimin apo jo të pretendimeve të tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit