Vazhdon gjykimi për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.03.2023, 10:45

Në Gjykatën themelore në Tetovë sot në orën 10:00 duhet të vazhdojë gjykimi për zjarrin në spitalin modular të Tetovës që ndodhi më 8 shtator të vitit 2021 kur jetën e humbën 14 persona. Më 16 shkurt ishte seanca e fundit kur dëshmuan dy infermiere, prindër të një personi të vdekur i cili ishte hospitalizuar, dy të afërm të njerëzve të cilët ishin në mjekim spitalor, si dhe tre ekspertë.

Gjykimi sot duhet të vazhdojë me dëshminë edhe të një eksperti, i propozuar nga Prokuroria,pas çka do të prezantohen dëshmi me shkrim të propozuara nga mbrojtja.

Si edhe në pothuasje çdo seancë paraprake, sërish qytetarët përmes rrjeteve sociale organizohen për protestë të qetë para gjykatës për t’i dhënë mbështetje dr. Boban Vuçevskit, për të cilin konsiderojnë se është akuzuar pa të drejtë në këtë proces gjyqësor.

“Protestë e qetë qytetare-Drejtësia për dr. Boban Vuçevski. Më 02.03.2023, e enjte, para Gjykatës themelore në Tetovë, me fillim në orën 9:00 do të fillojë protesta e qetë qytetare në shenjë mbështetjeje për dr. Boban Vuçevskin”, thueht në thirrjen nëpër rrjete sociale.

Të akuzuarit, drejtorët Florin Besimi dhe Artan Etemi,l mjeku Boban Vuçevski dhe një përfaqësues i Spitalit klinik Tetovë si person juridik në fillim të gjykimi theksuan se e kuptojnë aktakuzën por nuk e pranojnë fajin dhe se nuk i kanë kryer veprat për të cilat ngarkohen.

Gjykimi për zjarrin që ndodhi më 8 shtator 2021 kur jetën e humbën 14 njerëz, ndërsa dhjetëra të tjerë u lënduan, filloi më 7 dhjetor 2022 pasi që nga shtatori 2022 deri atëherë procesi gjyqësor ishte shtyrë disa herë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit