Shaqiri: Pyes pse vetëm në shkollat shtetërore ka kërcënime për bomba

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.03.2023, 11:24

Ministri i Arsimit në RMV, Jeton Shaqiri sot njoftoi se shkollat të cilat kanë marrë kërcënime për bomba ka tejkaluar problemet me aplikacionin “Tims” për të organizuar mësimin online.

“Disa herë kemi thënë se jemi kundër mësimit online, po për të mos humbur procesin mësimor, e kam sjell këtë vendim. Tani do t’i rishikojë edhe problemet që kanë dal për një afat sa më të shkurt do t’i diskutojmë problemet në shkolla për mësim të plotë ditor. Do të shikojmë ndonjë propozim-vendi të ri”, tha Shaqiri.

Rreth asaj se përse nuk ka alarme për bomba nëpër shkollat private, Ministri tha se edhe ai e shtron të njëjtën pyetje.

“Edhe unë pyes disa herë pse ka vetëm në shkollat shtetërore. Sa i përket maturës shtetërore, Qendra e Provimeve Shtetërore ndërmerr të gjitha hapat e tjerë për organizimin e suksesshëm të provimit të maturës shtetërore. Matura do të organizohen”, tha Shaqiri.

Reklama Shaqiri kujton se nuk është e lehtë vendimi që të gjithë shkollat e mesme të organizojnë mësimin online.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit