Gjykimi për “Besa Trans” do të vazhdojë më 31 mars

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.03.2023, 16:45

Për shkak të mungesës së përfaqësuesit të personit juridik “Besa Trans”, si dhe përfaqësuesit të Drejtorisë doganore në Gjykatën Themelore Penale Shkup, sot sërish është shtyrë gjykimi për “Besa Trans”, në të cilin pronari i personit juridik me të njëjtin emër akuzohet për “falsifikim dokumenti”.

Siç informoi Asmir Alispahiq, mbrojtësi i të akuzuarit Bekim Haxhiu, përfaqësuesi i personit juridik “Besa Trans”, Shaban Hoxha, nuk u paraqit në seancën e sotme për shkak të udhëtimit për shkak të vdekjes së anëtarëve të ngushtë të familjes jashtë Republikës së Maqedonisë së Veriut.

“Askush nuk mund ta merrte me mend këtë dhe për këtë arsye tani po ju informojmë për arsyen e mosparaqitjes së tij dhe shpresoj se do të keni mirëkuptim”, tha ai.

Në seancën e paraparë sot, për herë të tretë nuk ishte i pranishëm as përfaqësuesi i Drejtorisë doganore të Republikës së Maqedonisë së Veriut, i cili, siç informoi Gjykata, ishte thirrur me rregull dhe për të cilin nuk ka kompetenca për sjellje me dhunë, kështu që seanca kryesore është shtyrë për 31 mars .

Pas shtyrjes së seancës së paraparë, AIM i është drejtuar Drejtorisë doganore lidhur me arsyen se pse përfaqësuesi i tyre nuk vjen për herë të tretë në këtë gjykim, nga ku kemi marrë udhëzime për dërgimin e pyetjeve përmes postës elektronike, për të cilat nuk kemi marrë përgjigje deri në publikimin e lajmit.

Sipas aktakuzës, i akuzuari Bekim Haxhiu, is menaxher i personit juridik, si pronar i “Besa Trans” nga Rashçe, përmes shoferëve që drejtonin autobusin, ka përdorur certifikatë licence që nuk është lëshuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve.

“Me certifikatën e falsifikuar të licencës për qarkullim ndërkombëtar, autobusi është larguar 20 herë nga vendi vitin e kaluar nga data 10 janar deri në aksidentin e nëntorit”, thuhet në propozim-akuzën.

Gjykimin e udhëheq gjyqtari Ivica Stefanovski, përfaqësues i prokurorisë është prokurori publik Vladimir Miloshevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit