Mësues Kastrioti del në pension/ Festë në oborrin e shkollës 9-vjeçare, nxënësit e presin me fytyra të qeshura dhe brohoritje

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 01.03.2023, 10:39

Të jesh mësues, është misioni më i bukur, por edhe i vështirë, pasi duhet të tregosh kujdes në çdo fjalë që nxjerrë, në çdo këshillë që jep, që të tregosh një shembull me virtyte, tek brezat pasardhëse, që cilësohen si e ardhmja e vendit dhe shoqërisë. Të edukosh të tjerët duhet vetë të jesh i edukuar, që të ndikosh për mirë tek brezi i ri. Mësuesi është edukator i gjeneratës së re, një detyrë e rëndësishme që duhet mbajtur me dinjitet nga kushdo që e zgjedh si profesion.

Sa më shumë vitet kalojnë, aq më shumë zbehet atmosfera festive në shkollë dhe duket sikur modernizimi, ose më saktë teknologjia dhe shumë faktorë të tjerë kanë ndryshuar mënyrën e të përjetuarit të viteve që kalon arsimin në 9-vjeçare, apo gjimnaz.

Ndonëse në disa shkolla së fundmi janë regjistruar skandale nga nxënësit e saj, ku janë parë duke u kapur për flokësh e grushte, për arsye nga më banalet, në shkollën “Niket Dardani” në Tiranë, ditën e djeshme, është krijuar një atmosferë e këndshme dhe me një mesazh domethënës.

Në këtë shkollë, ditën e djeshme, nxënësit dhe mësuesit kanë organizuar një festë entuziaste në oborrin e institucionit arsimor. Kolektivi dhe drejtoria pedagogjik i shkollës, por edhe prindër mirënjohës, kanë pritur në një ceremoni, mes brohoritjeve dhe fytyrave të qeshura, mësuesin e dalë në pension Kastriot Hysi, 65-vjeç.

Nga ovacioni që dëgjohet qartë në video, duket që mësuesi ka fituar dashurinë e nxënësve, duke përcjellë një mesazh se në këtë vend, ka ende mësues shembull, të cilët pas një misioni të vështirë me një brez që sa vjen dhe bëhet më i pavarur, respektohen në maksimum.

Me publikimin e kësaj video, mesazhi është i qartë, por vlen të theksohet se pas prindit, mësuesi është figura e dytë që mëson dhe edukon lulet më të bukura të shoqërisë, të vegjëlit dhe të rinjtë, pra brezin e ardhshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit