Bleu mjaltë, ja si u mashtrua nga faqet online 78-vjeçari nga Prishtina

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.03.2023, 10:13

78-vjeçari Qazim Bunjaku ia ka marrë dorën përdorimit të teknologjisë. Duke qenë në moshë, Bunjaku, të shumtën e herëve, blerjet i bën online.

Por jo pak herë ai është ndarë i zhgënjyer me mallin e porositur.

Herën e fundit, ai porositi mjaltë, i bindur se ajo do t’i ndihmojë në rritjen e imunitetit.

Për Kiksin ai tha që porositi mjaltin me hoje, por mjalti erdhi e hoje nuk ishte aty.

Që mjalti të ishte me hoje ai pagoi 5 euro më shumë sesa vlera reale e mjaltit normal, që ishte 20 euro.

Bunjaku për Kiksin pranoi që gabimi ishte edhe i tij, pasi që nuk e hapi paketimin para se të merrte porosinë.

I njëjti kishte provuar të kontaktonte faqen për të ndërruar produktin, por përgjigjet që kishte marrë ishin automatike.

Bunjaku ka rrëfyer për Kiks Kosova një tjetër histori mashtrimi përmes blerjes online.

78-vjeçari, i nxitur nga reklamat në rrjetet sociale se një lloj argjile ndikon në zvogëlimin e dhimbjeve reumatike, e porosit produktin, por që, sipas tij, u mashtrua edhe nga ta sepse nuk e vërejti kurrë efektin.

I zhgënjyer nga shitësit online, Qazimi filloi të bëjë antireklamë të produkteve, duke i paralajmëruar njerëzit nëpërmjet komenteve për mosefekt të produktit të humës e që më pas kishte marrë një kundërpërgjigje nga faqja.

Nga produktet online ishin mashtruar edhe qytetarë të tjerë që raportuan në Kiks.

Ata theksojnë që edhe pse në shuma të vogla, pjesa që i bën të brengosen është fenomeni i mashtrimit që po shtohet çdo ditë e më shumë nga këto biznese.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit