Makinisti e ndjeu që diçka do ndodhte! Pasagjeri tregon çfarë i tha ai faturinos pak para përplasjes

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 01.03.2023, 07:37

Pasagjerët e trenit që kryente linjën Athinë-Selanik dhe që u përplas me një tren tjetër mallrash në Tempe kanë rrëfyer momentet e frikshme që përjetuan.

Një pasagjer ka treguar bisedën mes makinistit të trenit dhe faturinos së biletave, i cili duket se kishte parandjerë se diçka e keqe mund të ndodhte.

“Kur dëgjuam makinistin duke folur me oficerin e biletave dhe duke thënë ‘le të shkojmë ku të shkojmë’, sigurisht, ju mendoni se diçka nuk është në rregull. E dëgjova në radio, ‘le të shkojmë ku të shkojmë’. Kjo është ajo që dëgjova, asgjë tjetër. U vonuam për shkak të trafikut të rënduar në linjat hekurudhore, na thanë se do të vonoheshim 15 minuta, sepse është një binar. Ndoshta duhej të vonoheshim më shumë, nuk ishin planifikuar siç duhet”, tha pasagjeri.

Ndërsa një tjetër pasagjer i tronditur tha: “Ne kishim ndalur, u vonuam një orë sepse ishte një tren tjetër përpara”.

Një tjetër tha: “Ishte një zhurmë… Nuk di çfarë të them… Nuk arrija ta kuptoja se çfarë ndodhi… treni ishte plot”.

Kujtojmë se aksidenti ka ndodhur në Tempti pak para mesnatës së të martës. Një tren mallrash u përplas me një tren pasagjerësh, ku si pasojë 32 persona kanë humbur jetën dhe 85 kanë mbetur të plagosur, 25 prej tyre në gjendje të rëndë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit