Erdogan iu jep para në dorë fëmijëve të prekur nga tërmeti në Turqi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01.03.2023, 01:38

Një video e presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan duke shpërndarë para për fëmijët që humbën gjithçka në tërmetin në Turqinë juglindore po qarkullon në media dhe rrjetet sociale.

Në video shihet se presidenti turk u shpërndan kartëmonedha fëmijëve të prekur nga tërmeti në provincën juglindore të Antijamit gjatë vizitës së tij ndërkohë që qytetarët e përshëndetën me brohoritje dhe duartrokitje.

Videoja e Erdoganit duke shpërndarë para ka ngjallur një reagim të madh në rrjetet sociale, pasi njerëzit i konsideruan momentet "të turpshme".

Lëvizja e Erdoganit erdhi pas komenteve të tij, i cili kërkoi "bekim" nga qytetarët e Adiyamanit duke pranuar se qeveria kishte dështuar të përgjigjej në mënyrë adekuate në "dy ditët e para" të tërmeteve të mëdha.

Në dy ditët e para, në Adiyaman, për fat të keq, ne nuk ishim në gjendje të kryenim punimet (shpëtim-kërkimin) me efikasitetin që dëshironim, për shkak të efektit shkatërrues të tërmeteve, kushteve negative të motit dhe vështirësive që ishin sjellë nga infrastruktura e dëmtuar. Unë kërkoj bekimin tuaj për këtë. Ne jemi të vetëdijshëm për gjithçka dhe askush nuk duhet të ketë dyshim se ne po bëjmë dhe do të bëjmë atë që është e nevojshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit