Del në treg smartphone-i kinez që karikohet për 9 minuta

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01.03.2023, 00:14

Prodhuesi kinez i telefonave inteligjentë “Realme” dëshiron të dallohet nga konkurrentët e tjerë. Për këtë kompania lançoi sot një smartphone për të cilin pretendon se mund të karikohet plotësisht në 9 minuta e 30 sekonda.

Kompania prezantoi telefonin e saj inteligjent GT3 në Kongresin Botëror të Mobile në Barcelonë, panairin më të madh të tregtisë celulare në botë.

GT3 pritet të kushtojë 649 dollarë dhe do të konkurrojë rivalët kinezë si Xiaomi dhe Oppo, të cilët ofrojnë pajisje me kosto të ulët me specifika të larta.

Në një përpjekje për t'u zgjeruar jashtë shtetit, kompania lançoi telefonin e saj kryesor GT2 dhe GT2 Pro në Evropë vitin e kaluar. Por koha ka qenë e vështirë, me tregun global të telefonave inteligjentë në vitin 2022 duke vuajtur vitin e tij më të keq që nga viti 2013 për sa i përket dërgesave.

Dërgesat e Realme në Evropë, rajoni kyç që po synon për zgjerim ndërkombëtar, ranë 44% nga viti në vit në tremujorin e katërt të 2022, sipas Counterpoint Research. Pjesa e saj e tregut në Evropë ra në 4% nga 6% në të njëjtën periudhë të një viti më parë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit