Kovaçevski: Për postimet e mia në rrjetet sociale nuk është shpenzuar asnjë denar nga buxheti shtetëror

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.02.2023, 21:25

Asnjë denar i shpenzuar për komunikimin në profilin tim në rrjetet sociale nuk është nga mjetet buxhetore, e as ndonjë punonjës në Sektorin për komunikime të Qeverisë nuk është angazhuar jashtë orarit për të punuar në atë komunikim, deklaroi sot kryeministri Dimitar Kovaçevski në përgjigje të pyetjes së një gazetari për shpenzimet për postimet në profilet e tij në rrjetet sociale.

“Mjetet buxhetore nuk janë shfrytëzuar për këtë, por duke qenë se bëhet fjalë për zbatimin e politikave socialdemokrate, kjo bëhet në kuadër të ekipit tim që është jashtë Qeverisë, ndërsa punonjësit në Sektorin për komunikime që punojnë në përgatitjen apo përpunimin e videove nuk kanë asnjë një orë të vetme jashtë orarit. Ajo që bëhet si komunikim është brenda orarit të punës, tha Kovaçevski në konferencën e sotme për shtyp në Qeveri.

Ai thekson se transparenca është e rëndësishme dhe në këtë rast gjithçka është transparente në mënyrë që qytetarët të jenë të informuar se çfarë po bëjnë të zgjedhurit dhe të emëruarit në lidhje me çështjet që i prekin dhe zgjedhja është nëse do të bëhet përmes billbordeve, kumtesave ose videove dhe disa prezantime të tjera multimediale në mediat sociale.

“Nëse qytetarët nuk duan një mënyrë të tillë të komunikimit, sigurisht që do ta shprehin në momentin kur do të kenë mundësi, ndërsa kjo është gjatë zgjedhjeve”, tha Kovaçevski, duke shtuar se i gjithë komunikimi përmes rrjeteve sociale është i paguar dhe për këtë ka të dhëna në dispozicion.

Laboratori i reporterëve hulumtues (IRL) raportoi se në 100 ditët e fundit për postimet e sponsorizuara në rrjetet sociale, profili i kryeministrit Dimitar Kovaçevski ka shpenzuar 26 mijë euro, ndërsa për postimet e tyre ekipi PR i qeverisë punon në dy ndërrime.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit