Pagën e janarit ende nuk e kanë marrë rreth 36 mijë të punësuar

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.02.2023, 20:31

Drejtoria për të ardhura publike (DAP) me kohë i ka ndërmarrë të gjitha kompetencat ligjore që i ka në pjesën e pagesës së detyrueshme – vërejtje, vendime, bllokada,…. që punëdhënësit me kohë t’ua paguajnë rrogën personave të punësuar, informoi sot drejtoresha e DAP-it, Sanja Llukarevska.

“Obligim për përllogaritje për pagën për janar 2023 kanë pasur gjithsej 69.235 punëdhënës për 534.282 persona të punësuar me afat ligjor për pagesë deri më 15 shkurt. Prej tyre, përfundimisht deri më 23 shkurt përllogaritjen e paguan 55.328 punëdhënës për 518.443 persona të punësuar. përllogaritjen nuk e paguan 8.144 punëdhënës për 23.965 persona të punësuar, përderisa 5.763 punëdhënës për 11.974 të punësuar ende nuk kanë parashtruar përllogaritje”, tha Llukarevska në përgjigje të pyetjes së gazetarëve në konferencën e sotme për shtyp.

Për muajin dhjetor 2022, siç tha, obligim për përllogaritje kanë pasur gjithsej 69.418 punëdhënës për 555.847 të punësuar me afat ligji të pagesës deri më 16 shkurt 2023.

Prej tyre, përfundimisht me 23 shkurtin të këtij viti përllogaritjen e paguan 61.968 punëdhënës për 543.155 të punësuar, ndërsa nuk e kanë paguar 2.565 punëdhënës për 5.447 të punësuar, përderisa 4.885 punëdhënës për 7.245 persona të punësuar ende nuk kanë parashtruar përllogaritje për muajin dhjetor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit