Milioneri më i ri në Maqedoni ka tetë vjet, ndërsa më i moshuari 96 vjet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.02.2023, 15:50

Deklaratat tatimore që kaluan në sistemin e Drejtorisë së të Ardhurave Publike tregojnë se milioneri më i ri në Maqedoni në vitin 2021 ishte tetë vjeç. Kryetarja e DAP-it, Sanja Lukarevska, sot i shpalli rezultatet e analizës së deklaratave vjetore tatimore për vitin 2021.

“Në kategorinë e milionerit më të ri dhe më të vjetër, personi i cili në vitin 2021 ka qenë 8 vjeç ka realizuar të ardhura prej 1.020.508 denarë (16.528 euro) në bazë të pensionit familjar, ndërsa një person i moshës 96 vjeçare ka të ardhura prej 1,2 milionë denarë (19.436 euro). Për dy persona të ardhurat më të mëdha realizohen në bazë të pensionit”, tha drejtoresha Lukarevska.

Në krye të listës me të ardhura bruto vjetore të raportuara prej 244,2 milionë denarë (3.951.991 euro) për vitin 2021 është një qytetar nga Shkupi, shumica e të ardhurave të tij janë nga paga dhe të ardhura shtesë nga jashtë, bazuar në të ardhurat tjera personale.

Paga më e lartë bruto vjetore në vitin 2021 e ka pasur një qytetar nga Shkupi. Është realizuar në tregtinë me shumicë të produkteve të duhanit dhe kap vlerën prej 122,3 milionë denarë.

Në listën e pagave bruto më të renditura janë përfshirë edhe pagat e paguara në prodhimin e produkteve metalike, spitale, tregtinë e produkteve farmaceutike, aktivitetet e menaxhimit, programimin kompjuterik, etj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit