Thellohet deficiti tregtar, rritet importi i mallrave nga Serbia

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.02.2023, 18:36

Të dhënat nga Tregtia e Jashtme e Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për 6.4 për qind në muajin janar 2023, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2022, gjegjësisht në vlerë prej 291.5 milionë eurosh, krahasuar me deficitin prej 273.8 milionë eurosh në vitin 2022.

Sipas raportit të fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, eksporti mbulon importin me vetëm 17.6 për qind.

Importet nga vendet e CEFTA-së në muajin janar të këtij viti arritën në 54.4 milionë euro, ose 15.4 për qind të importeve të përgjithshme, me një rritje prej 7.1 për qind.

Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin: Serbia 5.1 për qind, Shqipëria 4.6 për qind, dhe Maqedonia e Veriut 4.4 për qind.

Duket se fushata e muajve të fundit në vend për bojkotimin e produkteve serbe nuk dha rezultate në rënien e importit të mallrave nga Serbia.

Në janarin e këtij viti, importi nga Serbia ka shënuar rritje në raport me muajin janar të vitit 2022.

Vetëm në janar të këtij viti, Kosova importoi nga Serbia mallra në vlerë prej 17 milionë e 870 mijë euro apo 1 milion e 523 mijë euro më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

“Importi nga Serbia në janarin e vitit 2022 ishte 16.347 euro, ndërsa në janar të këtij viti vlera e importit të mallrave 17.870”, thuhet në raportin e ASK-së.

Ndërkaq, eksporti i përgjithshëm i mallrave në muajin janar të këtij viti kishte vlerën 62.1 milionë euro, ndërsa importi arriti në vlerën 353.7 milionë euro, që është një rënie prej 3.2 për qind për eksport, si dhe një rritje prej 4.6 për qind për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2022.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit