Policia e Tetovës paralajmëron bujqit: Kujdes me zjarret

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.02.2023, 13:50

Bujqit në rajonin e gjerë të Pollogut janë duke shfrytëzuar maksimalisht motin me diell dhe të thatë dhe tashmë kanë filluar përgatitjet e para për mbjelljet e ardhshme pranverore, prandaj këto ditë ka një aktivitet të shtuar në fushat ku po pastrohen intensivisht mbeturinat.

Në të njëjtën kohë, individët po djegin përsëri kashtë dhe bimësi të thatë barë, shkurre, dhe më pas largohen nga pronat e tyre dhe zjarret i lënë jashtë kontrollit.

“Nga këtu, Sektori i Punëve të Brendshme Tetovë edhe një herë apelon fermerët, por edhe të gjithë qytetarët e tjerë që të kenë kujdes të madh nëse lëvizin apo punojnë në terren dhe sidomos të mos ndezin zjarre, të cilat mund të përhapen shpejt, kryesisht nëse moti është i me erë, siç ishte në të vërtetë fundjavën e kaluar”.

“Për arsye se, në të kundërtën, ata që shkaktojnë zjarr në këtë mënyrë do të përballen me sanksione të rrepta ligjore, pra me parashtresa përkatëse dhe me dënime të mundshme me burg nga 6 muaj deri në 8 vjet, në varësi të llojit të zjarrit dhe rrethanave, si dhe pasojave të tjera. Sektori i Punëve të Brendshme Tetovë ndërmerr masa të koordinuara parandaluese dhe të tjera, për të evidentuar me kohë shkaqet e mundshme të zjarreve, ndërsa në periudhën e ardhshme do të përforcohen aktivitetet e planifikuara kontrolluese në hapësirën më të gjerë”, thonë nga SPB Tetovë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit