Policia në këmbë/ Po hetonte atentatin e dështuar në Elbasan, dy vëllezërit Sina i presin rrugën prokurorit të SPAK-ut

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 27.02.2023, 12:44

Atentati i dështuar ndaj një prej të fortëve të Elbasanit, Elton Kila (Oti i Kilës), ka sjellë një kërcënim të paprecedentë të një prej prokurorëve të SPAK-ut, Behar Dibra. Raportohet se prokurori i Prokurorisë së Posaçme ndodhej në Elbasan për hetimin e ngjarjes, bashkë me një oficer të BKH-së dhe me shoferin e tyre.

Në momentin kur ata kanë qenë duke u larguar nga Elbasani, një makinë tjetër i i ka prerë rrugën automjetit të tyre tip Honda. Raportohet se në këtë automjet ndodheshin vëllezërit Orges dhe Emirjan Sina, 24 dhe 27 vjeç. Në momentin kur vëllezërit i kanë prerë rrugën makinës ku ndodhej Dibra, ky i fundit dhe pasagjeri tjetër kanë nisur ta fotografojnë dhe t’i bëjnë video.

Më pas dy vëllezërit i janë afruar makinës së Dibrës, duke i kërkuar llogari përse ishin duke i filmuar. Në këtë moment, një prej vëllezërve ka nxjerrë një dokument, që tregonte se ishte pjesë e Policisë së Shtetit. Të njëjtën gjë ka bërë edhe Dibra duke nxjerrë dokumentin e SPAK-ut.

Pavarësisht kësaj, tensioni ka vazhduar deri në tentativë për tu përplasur fizikisht. Nga verifikimi ka rezultuar se dokumenti i Policisë ka qenë fals. Policia e Shtetit është duke i kërkuar Orges dhe Emirjan Sinën, të cilët kanë thyer edhe një postbllok të ngritur në Durrës për arrestimin e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit