“Barçi e kërcënonte që të vazhdonin lidhjen”, çfarë tha para hetuesve shoqja e Joy Ayokos

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 27.02.2023, 11:08

Zhvillime të reja nga vrasja e Joy Ayoko, e cila humbi jetën para disa ditësh në një spital në Kenia. Pasi prokuroria vendosi të marrë në pyetje shoferin e kazinosë, Rodin Barçi, e radhës që vendoset para hetuesve është Emily Mutua, shoqja e Joyt, me të cilën punonin së bashku në kazino.

Mutua konsiderohet si një person që ka dijeni për rrethanat e ngjarjes. Në dëshminë e dytë të saj, ajo i ka qëndruar versionit të mëparshëm të ngjarjes. E reja nga Kenia është shprehur se në kohët e fundit shoferi Barçi e kishte shantazhuar në kohët e fundit për të vijuar lidhjen me njëri-tjetrin.

Emili ka theksuar edhe një herë se ka dyshime që në ngjarje të jetë i përfshirë Barçi dhe persona të tjerë, por pa folur me persona specifik. Pavarësisht kësaj dëshmie të së resë, hetuesit janë shprehur se kjo nuk i ndihmon hetuesit për të zbardhur tërësisht ngjarjen e rëndë dhe se fjalët e të resë konsiderohen jo të besueshme.

Joy Aoko u gjet e dhunuar barbarisht pranë banesës së tij në Tiranë dhe ndërroi jetë në Kenia, ku u transferua disa muaj pasi ndodhej e shtruar tek Trauma. Joy ndodhej e shtruar në spital që prej 14 gushtit. 22-vjeçarja kishte ardhur në Shqipëri për të punuar në një kazino.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit